1. Forum
  2. Debatten
  3. Sundhed
  4. HJÆLP! - P-piller har givet mig uren hud, skal ...

HJÆLP! - P-piller har givet mig uren hud, skal jeg stoppe

Anonymous

Anonymous

148446 indlæg
  • Skrevet

Hej piger.
Jeg er lige startet på p-piller for lidt over 2 uger siden. Før jeg startede, var min hud helt normal og ikke speciel uren, men nu har jeg fået en MASSE små bumser og også nogle få store. Skal jeg stoppe på pillerne, og finde et andet mærke, som ikke giver mig uren hud, eller hvad skal jeg gøre? Det er virkelig slemt, og ligner nærmest akne

Har nogen af jer prøvet noget lignende, og hvis I har, hvad gjorde i så?

Sishu

Sishu

2109 indlæg
  • Skrevet

Øh. Det er en normal bivirkning til dine ppiller, det er medicin, hvorfor spørger du en masse trunter på et forum istedet for at snakke med din læge om det.

Anonymous

Anonymous

148446 indlæg
  • Skrevet

Sishu sagde:

Øh. Det er en normal bivirkning til dine ppiller, det er medicin, hvorfor spørger du en masse trunter på et forum istedet for at snakke med din læge om det.

Hvorfor svarer du mig, hvis du ikke gider. Jeg spørger herinde, fordi jeg vil høre, om der er andre, som har prøvet noget lignende, og hvis du ikke kan hjælpe mig, så skal du bare lade være med at svare. Jeg har brug for hjælp, så derfor spørger jeg herinde, og synes godt nok det er et træls svar at få!

lulala

lulala

4813 indlæg
  • Skrevet

jeg synes du skal gå til din læge og få nogle andre p-piller. du skal dog forberede dig på, at det ikke er sikkert din hud bliver normal igen når skaden først er sket. det samme skete for mig for 3 år siden, og min hud er stadig grim i perioder, selvom den var helt fin før.

Farve

Farve

2087 indlæg
  • Skrevet

Aman7244 sagde:

Sishu sagde:

Øh. Det er en normal bivirkning til dine ppiller, det er medicin, hvorfor spørger du en masse trunter på et forum istedet for at snakke med din læge om det.

Hvorfor svarer du mig, hvis du ikke gider. Jeg spørger herinde, fordi jeg vil høre, om der er andre, som har prøvet noget lignende, og hvis du ikke kan hjælpe mig, så skal du bare lade være med at svare. Jeg har brug for hjælp, så derfor spørger jeg herinde, og synes godt nok det er et træls svar at få!

Men det er jo rigtigt nok - det er bedre at drøfte det med din læge. Hvis nogle har prøvet det samme, behøver det jo ikke at hjælpe dig - vi reagerer så forskelligt og hvad der virker for en person, virker ikke for en anden.
Det bedste og mest brugbare svar får du hos lægen.
Vi herinde kan jo ikke gøre så meget..

Anonymous

Anonymous

148446 indlæg
  • Skrevet

Mirakelblomst sagde:

Aman7244 sagde:

Sishu sagde:

Øh. Det er en normal bivirkning til dine ppiller, det er medicin, hvorfor spørger du en masse trunter på et forum istedet for at snakke med din læge om det.

Hvorfor svarer du mig, hvis du ikke gider. Jeg spørger herinde, fordi jeg vil høre, om der er andre, som har prøvet noget lignende, og hvis du ikke kan hjælpe mig, så skal du bare lade være med at svare. Jeg har brug for hjælp, så derfor spørger jeg herinde, og synes godt nok det er et træls svar at få!

Men det er jo rigtigt nok - det er bedre at drøfte det med din læge. Hvis nogle har prøvet det samme, behøver det jo ikke at hjælpe dig - vi reagerer så forskelligt og hvad der virker for en person, virker ikke for en anden.
Det bedste og mest brugbare svar får du hos lægen.
Vi herinde kan jo ikke gøre så meget..

Jeg er 15 år gammel, så synes bare, at det er et lidt hårdt svar at få tilbage, når man beder om hjælp. Selvfølgelig vil jeg kontakte min læge, men ville først lige høre herinde først. Har fået p-piller pga. andre større problemer, så hvis jeg skal snakke med min læge omkring det her, vil der gå 1 måned eller mere før jeg kan få en tid, fordi det er en speciallæge.

Anonymous

Anonymous

148446 indlæg
  • Skrevet

Lulala sagde:

jeg synes du skal gå til din læge og få nogle andre p-piller. du skal dog forberede dig på, at det ikke er sikkert din hud bliver normal igen når skaden først er sket. det samme skete for mig for 3 år siden, og min hud er stadig grim i perioder, selvom den var helt fin før.

Tak for svar.
Det tror jeg, at jeg vil gøre så

Deviliza

Deviliza

777 indlæg
  • Skrevet

Prøv et andet mærke.

Ps. bumser er akne..

sunbeam

sunbeam

6763 indlæg
  • Skrevet

Jeg synes, du skal snakke med din læge. Jeg har det lige omvendt af dig, mine p-piller hjælper mod uren hud, og hvis jeg i en periode ikke tager dem, går min hud helt amok.. Og ellers er den pæn og ren. Så prøv at snakke med lægen, det er jo også forskelligt, hvordan kroppen reagerer på pillerne

Solsikkeblomst

Solsikkeblomst

329 indlæg
  • Skrevet

Kroppen skal tilvænnes til p-pillerne.

Jeg synes du skal give det 1-2 måneders tid, og bliver det ved, så henvend dig til din læge og få et nyt mærke