1. Forum
  2. Debatten
  3. Sundhed
  4. HJÆLP! - P-piller har givet mig uren hud, skal ...

HJÆLP! - P-piller har givet mig uren hud, skal jeg stoppe

lulala

lulala

4813 indlæg
  • Skrevet

enig med solsikkeblomst. jeg tror også det er bedst hvis du ikke holder pause i forbindelse med et eventuelt skift.

I934434

I934434

2 indlæg
  • Skrevet
Jeg har det samme problem
Meilll0s

Meilll0s

1 indlæg
ja
Youngdumbandbroke

Youngdumbandbroke

12 indlæg
  • Skrevet
Jeg synes også det er ærgerligt du bliver mødt med sådan et svar som det første du fik. Forummet er til for at vi deler holdninger, erfaringer og kan hjælpe hinanden. En læge kan helt klart hjælpe dig yderligere, men det ene behøver ikke udelukke det andet:) Min kommentar, som også kan være upopulær, er at jeg synes du skal holde dig fra P-piller hvis du kan undgå dem på nogen måde. Da jeg tog p-piller hjalp det ikke synderligt på min akne (selvom det var meningen), og derudover blev jeg deprimeret og mistede min sex-lyst. Jeg har læst meget om det sidenhen, og p-piller ødelægger simpelthen din krop fordi de roder med dine hormonniveauer, og røver din krop for dens naturlige proces. Jeg ville ønske der var mere opmærksomhed omkring dette, og selvom jeg forstår at p-piller virker livsnødvendige for nogle, så er de det ikke. Hvis det drejer sig om at man har tunge mens smerter, findes der masser af naturlige remedier, og hvis det drejer sig om prævention findes der også mange andre alternativer. Det var blot mit syn på det - jeg håber for dig at din akne forbedrer sig - et evt. tip kan også være at forsøge at undgå mælkeprodukter i en periode, og se om det gør en forskel for dig:) Held og lykke!
Maggiemus

Maggiemus

84 indlæg
Hvad er det for naturlige remedier og har du selv prøvet dem? :) og døjer du selv med tunge mens smerter? For jeg får lidt en opfattelse af at du er generaliserende omkring ppiller, folk tager dem jo af forskellige årsager.