1. Forum
  2. Debatten
  3. Dit liv
  4. Ukendt far??

Ukendt far??

Madsen2019

Madsen2019

10 indlæg
  • Skrevet
Heej. Jeg har et spørgsmål om det at faderen er ukendt. Min kærestes eks, har et barn med en anden fyr (en af hendes eks kærester), men hun har opgivet til kommunen at hun ikke kender faderen til hendes ældste søn og hun får ekstra ydelse fra det offentlige. Sagen er bare den at hun har fortalt min kæreste ALT og også hvem der er faderen til barnet. Hun fortæller også at faderen er voldelig og at hun “flygtede” fra ham fordi han var ond. Men da min kæreste gik fra hendes viste det sig at historien gentog sig, hun meldte min kæreste for vold osv. Min kæreste ved godt hvem faderen er og har den holdning at enhver far bør vide at han er far. Hvad ville der ske hvis man gjorde det offentlige opmærksom på at hun har snydt ? Vil hun blive straffet, få en bøde eller hvad vil der ske?
culpa

culpa

688 indlæg
  • Skrevet
Nu er familieret ikke mit juridiske speciale, men jeg skal forsøge at klarlægge retstilstanden. Det gør sig gældende at moren har en oplysningspligt til at tilkendegive hvem faren til barnet er jf. børnelovens § 8. Såfremt Statsforvaltningen mistænker at kvinden ikke oplyser faren mens at have kendskab til denne, kan Statsforvaltningen indkalde kvinden til et møde, hvor de beder hende oplyse hvem faren kunne være. De kan ikke tvinge hende til dette, eller udstede bøder eller anden straf for ikke at ville fortælle det ved dette møde. Statsforvaltningen kan herefter vælge at sende sagen til retten. Hvis kvinden i retten stadig nægter at oplyse faren, kan der udstedes en enkelt bøde. Hvis kvinden stadig nægter at oplyse faren, gøres der ikke mere ved sagen. Denne bøde ville ikke være særlig stor. Jeg kan i midlertid ikke se jeres retlige interesse i denne sag. Det særlige børnetilskud er på 4161 kr i kvartalet. Såfremt barnets far ikke mener at hun får dette retsmæssigt, eller ønsker at hans barn skal kende ham, må han selv rette henvendelse til det offentlige.
Madsen2019

Madsen2019

10 indlæg
Sagen er bare den at faderen ved det nu og han vil gerne have en dna prøve. Hvis det er ham hvad sker der så med hende?
culpa

culpa

688 indlæg
Såfremt Statsforvaltningen godtager ham som værende faderen, vil hun med stor sandsynlighed miste retten til det særlige bidrag.