Min barndomsveninde har snart fødselsdag, og jeg er på udkig efter en gave. De sidste år har jeg købt en sød trøje til hende, eller hvad der nu stod på hendes ønskeseddel, men i år vil jeg gerne gøre det lidt mere specielt. Jeg vil gerne købe et smykke, der måske er lidt betydningsfuldt. Et smykke hvor hun vil tænke på mig, når hun har det på, hvis I forstår. Jeg spurgte min anden veninde til råds, og hun foreslog en veninde halskæde, men jeg synes, det virker så barnligt, og det var noget, man gjorde, da man var 10 år.
Er jeg bare tosset, eller har I ideer til, hvad det kan være? Jeg tænkte på en ring, hvor der evt. stod 'ILY' eller sådan noget på den et sted, men er sikker på, de er hundedyre
Har du et budget? Så er det nemmere at hjælpe Og evt. hvor gammel din veninde er?
Gloa sagde:Har du et budget? Så er det nemmere at hjælpe
Og evt. hvor gammel din veninde er?
Altså, ikke sådan rigtig et budget. Helst ikke over 500 kr
Og hun bliver 17 år
Hvis hun har en kæde i forvejen, så kunne du evt. købe hende et fint vedhæng. Jeg ville f.eks. vælge en eller form for amulet, hvor du kunne indsætte et billede af jer sammen?
Chrisstine sagde:Hvis hun har en kæde i forvejen, så kunne du evt. købe hende et fint vedhæng. Jeg ville f.eks. vælge en eller form for amulet, hvor du kunne indsætte et billede af jer sammen?
Det var også min tanke. Nogle af de der amuletter er altså bare super smukke.
Chrisstine sagde:Ja, det har jeg også tænkt over, problemet er bare, at jeg har ét billede af os sammen, og der er vi 14 år, tror jeg.. og vi tager ikke billeder sammen, så hvis jeg siger, jeg gerne vil have et billede af os sammen, så er jeg sikker på, hun finder mistanke, desværre.Hvis hun har en kæde i forvejen, så kunne du evt. købe hende et fint vedhæng. Jeg ville f.eks. vælge en eller form for amulet, hvor du kunne indsætte et billede af jer sammen?
HKIda sagde:Chrisstine sagde:Ja, det har jeg også tænkt over, problemet er bare, at jeg har ét billede af os sammen, og der er vi 14 år, tror jeg.. og vi tager ikke billeder sammen, så hvis jeg siger, jeg gerne vil have et billede af os sammen, så er jeg sikker på, hun finder mistanke, desværre.Hvis hun har en kæde i forvejen, så kunne du evt. købe hende et fint vedhæng. Jeg ville f.eks. vælge en eller form for amulet, hvor du kunne indsætte et billede af jer sammen?
Men det er ellers en god idé
I nogle af amuletterne kan du have en billede i hver "side", når du åbner den. Så kunne jo du jo bare sætte et af hende i den ene og et af dig selv i den anden - på den måde kunne du også finde nogle lidt nyere billeder og undgår, at hun bliver mistænkelig
Chrisstine sagde:HKIda sagde:Chrisstine sagde:Ja, det har jeg også tænkt over, problemet er bare, at jeg har ét billede af os sammen, og der er vi 14 år, tror jeg.. og vi tager ikke billeder sammen, så hvis jeg siger, jeg gerne vil have et billede af os sammen, så er jeg sikker på, hun finder mistanke, desværre.Hvis hun har en kæde i forvejen, så kunne du evt. købe hende et fint vedhæng. Jeg ville f.eks. vælge en eller form for amulet, hvor du kunne indsætte et billede af jer sammen?
Men det er ellers en god idéI nogle af amuletterne kan du have en billede i hver "side", når du åbner den. Så kunne jo du jo bare sætte et af hende i den ene og et af dig selv i den anden - på den måde kunne du også finde nogle lidt nyere billeder og undgår, at hun bliver mistænkelig
super idé, hvor kan man købe sådan nogle amuletter henne?
Hos din lokale guldsmed vil jeg tro? (:
http://www.chanti.dk/amulet-til-billede#p-Medaljoner
Du skal være logget ind for at kommentere.
Log ind her